Fair Board

SHELBY COUNTY FAIR CORPORATION

A corporation organized under the laws of Iowa and devoted to the promotion of Domestic Industry.

OFFICERS

Justin Ahrenholtz -- President
Lee Schoof -- Vice-President
Susan Jensen -- Secretary/Treasurer

board of directors

Justin Ahrenholtz
Bryan Anderson
Rowly Burton
Holly Christensen
Gabe Hanson
Darren Goshorn
Dan Jensen
Bob Kein
Dean Klein
Mark Petersen
Lee Schoof
Curt Schumacher
Chris Schwieso
Rex Whannell




Shelby County Extension Service

Regional Extension Director
Terry Torneten

Extension Educator
Mary Taggs

Office Assistant/Book keeper
Pam Jacobsen
Regional Youth Program Specialist 
Earl McAlexander

Associate Extension Educator
Amanda Oloff


SHELBY COUNTY 4-H youth COUNCIL

President
Jessica Buman

Secretary
Nicole Goshorn
Vice President
Molly Wingert

Treasurer
Alana Monson






Other Council members: Gabe Madson, Sara Markham, and Cassidy Robinson.  Advisors:  Mike Thraen and Christine Wingert

SHELBY COUNTY EXTENSION COUNCIL

Chairperson
Julie Klein

Secretary
Jo Kenkel
Vice Chairperson
Michele Monson

Treasurer
Elaine Baughman






Other Council Members: Ellen Walsh-Rosmann, Renee Hansen, Sheila Rihner, Kathy Fara, and Lorie Knudsen

SHELBY COUNTY 4-H COMMITTEE

Members: Jessica Buman, Karen Buman, Gabe Madson, Aaron Allen, Jason Schulz, Lorie Knudsen, Laura Wingert, Paulette Madson, Tammi Schulz, Trevor Schulz, Susan Ahrenholtz, Kristen Rutherford, Tammy Rivera, Kaylee Rivera, Alyssa Obrecht, Alana Monson, Abigail Jacobsen, Michele Monson, Kayla Pauley, Marissa Wingert, Collin Scheuring, Lisa Scheuring, Mary Petersen

SHELBY COUNTY VOC AG INSTRUCTORS

Justine McCall and James Shughart, HCHS
Ben Booth, IKM-Manning
Kristen Rutherford, Elk Horn-Kimballton
Jen Arkfeld, AHSTW

SHELBY COUNTY FAIR CORPORATION

CLASS A MEMBERS

Ahrenholtz, Justin
Ahrenholtz, Roger
Andersen, Donald
Armentrout, Randall
Beaver, Russell (Estate)
Behrendt, Clifford
Behrendt, Sherry
Berndt, Todd
Blakely, Don (Estate)
Boettger, Steve
Bothwell, Clinton (Estate)
Brazie, Mrs R.E.
Bruck, Julie
Burmeister, James R.
Campbell, H. W. (Estate)
Chipman, Raymond
Christensen, Craig
Christensen, Duane
Christensen, Grant M.
Christensen, Holly
Christensen, Robert D.
Cuppy, C.A. (Estate)
Early, Dr. Charles M.
Erickson, Michael J.
Ferry, Julienne
Fiscus, Lyle (Estate)
Frederickson, Dean (Estate)
Goeser, James A.
Goshorn, Richard
Gould, Russell (Estate)
Guill, Hal J. (Estate)
Harlan FFA Chapter
Heflin, Dennis
Johannsen, Chris (Estate)
Johannsen, Katie
Klein, Bob

 


Kloewer, Annette
Larsen, Dale
Larson, Dennis
Larson, Gene (Estate)
Larson, Kent
Larson, Merle Lee
Larson, Ray (Estate)
Leuck, Betty
Lewis, Wm. O. (Estate)
Louis, Fred, Jr. (Estate)
Louis, John C. (Estate)
Lund, Darvin
Lytle, Jeanne Miller (Estate)
Lytle, Jerry (Estate)
Lytle, Mark
Manz, Chad
Mathiasen, Donald
McDermott, Larry
Merrill, Joseph (Estate)
Morgan, Kent
Mosher, Patricia
Nelson, Barb
Nelson, Chris
Nordby, Kari
Petersen, H. Rand
Riggs, Lisa Steen
Rosmann, Ken
Rutherford, Kevin
Saunders & Saunders
Shelby Co Chamber of Commerce
Shelby Co. Extension Service
Shelby County Farm Bureau
Westrope, T.R., Jr.
Whannell, Rex

 


Class B Members

Andersen, Bryan
Andersen, Ed
Ahrenholtz, Troy
Blum, Ralph
Bogler, Patty
Borkowski, Brian
Burton, Rowly
Darling, Jeff
Deren, Patrick
Dittmer, Hugo
Dotzler, Brian
Fahn, Jamie
Fara, Eric
Ferry, Brandt
Flies, Mike
Goshorn, Adam
Goshorn, Darren
Goshorn, Kevin
Hanson, Gabe
Hanson, Karl
Heflin, Amy
Heflin, Linda
Heflin, Robert
Heimerman , Trent
Jensen, Dan
Klein, Dean

 


Knudson, Brad
Knudson, Larry
Larsen , Joni
Leinen, Randy
Leinen, Steve
Markham, Phil
Mathiasen, Darrell
Mathiasen, Sharon
McLaughlin, Amy
Mills, Kevin
Peters, Ernie
Petersen, Gaige
Petersen, Jeff
Petersen, Mark
Scheuring, Joe
Schmitz, Jeff & Jana
Schmitz, Mark
Schoof, Lee
Schumacher, Curt
Schwieso, Chris
Schwarte, Dave
Smith, Bill
Smith, Mike
Thraen, Mike
Thygesen, Amy
Wolhutter, Mike
Wolhutter, Pat